11.10.2024.

Odlaganje plastike – što sve ide u plastični otpad?

Niste sigurni kako pravilno razvrstati plastični otpad? Ovo je sve što morate znati o razdvajajnju plastike!

Otac i kćer odlažu plastiku u kontejner

Iako stopa recikliranja u Hrvatskoj posljednjih nekoliko godina raste, brojni se građani  često nađu u nedoumici gdje trebaju odložiti određenu vrstu otpada. Jedan od velikih problema je razdvajanje biootpada, ali i prilikom recikliranja plastike javljaju se brojni upitnici nad glavom. Što se sve razvrstava u plastiku odnosno u žute spremnike, koji otpad se ne smije odlagati u plastični otpad i kako postupiti s otpadom od različitih materijala koji uključuju i plastiku – neke su od dilema koje ćemo razriješiti u nastavku.

Najčešća pitanja o odvajanju plastike

Stiropor, tetrapak, dječje pelene, tube od paste i sl. nalaze se na popisu otpada koji građani često pogrešno odvajaju jer nisu sigurni u koji spremnik pripadaju.

Ide li stiropor u plastiku?

Stiropor je polistirenska pjena koja se teško reciklira i bio je na popisu materijala koji se ne preporučuje odlagati u miješani i plastični otpad. No, na stranicama tvrtki za gospodarenje otpadom diljem zemlje stiropor se navodi kao otpad koji se odlaže u žute spremnike, ali je iznimno važno isprati ambalažu od stiropora u kojem se, primjerice, nalazilo svježe meso. Idealno recikliranje stiropora je odvoz u najbliže reciklažno dvorište.

Ide li tetrapak u plastiku ili papir?

Tetrapak je izrađen od mješavine plastike i kartona, zbog čega mnogi misle da ga mogu odvajati u spremnike za papir. Tetrapak se ne smije odlagati u plave spremnike, već pripada plastičnom otpadu — dakle, u žute vreće i žute spremnike. Imajte na umu da ga trebate isprati, ali i sklopiti kako biste uštedjeli na prostoru.

Idu li pelene u žuti spremnik?

Jedna od velikih grešaka građana je odlaganje korištene dječje pelene u plastični otpad jer pelena sadrži plastiku. Vrlo je važno dječju pelenu pravilno zbrinuti i baciti u kantu za miješani komunalni otpad.

Idu li jednokratne britvice u plastiku?

Iako su izrađene od plastike i metala, jednokratne se britvice ne odlažu u plastični otpad, već u miješani komunalni otpad.

Gdje se odlaže tuba od paste za zube?

Tube koje su izrađene od različitih plastičnih materijala, poput tube za pastu ili koncentrat rajčice ne odlažu se u plastični otpad, već u miješani komunalni otpad.

U žute spremnike ne smijete odlagati ni:

  • plastičnu ambalažu i limenke s ostacima boja, lakova i motornih ulja
  • plastičnu ambalažu i limenke s ostacima kemikalija 
  • boce i limenke od zapaljivih i eksplozivnih tekućina
  • boce i limenke pod tlakom.

Oznake plastičnih ambalaža

Označavanje proizvoda informira nas o sastavu, odnosno o vrsti plastike koja je upotrijebljena u proizvodnji, a na plastičnoj se ambalaži nalazi sedam različitih simbola.

Oznake plastike

PET (poli(etilen-tereftalat))

Ova se oznaka najčešće nalazi na bočicama s vodom ili gaziranim sokovima, kao i na određenim pakiranjima, a radi se o najčešće korištenoj plastici u masovnoj proizvodnji i potrošnji.

HDPE (polietilen visoke gustoće)

Proizvodi s ovom oznakom su izrađeni od krute plastike koja je iznimno sigurna za upotrebu jer ne ispušta gotovo nikakve kemikalije. Najprisutnija je na pakiranjima i bocama za mlijeko, tekućim deterdžentima i igračkama za djecu.

PVC (poli(vinil-klorid))

Proizvode s ovom oznakom treba izbjegavati jer sadrže toksične kemikalije koje utječu na tjelesne hormone. Najčešće su od ove vrste plastike izrađene boce od ulja, pakiranja baterija, lijekova i prozirni celofani.

LDPE (polietilen niske gustoće)

Proizvodi s ovom oznakom ukazuju da plastika ne ispušta nikakve kemikalije u vodi.

PP (polipropilen)

Plastika s ovom oznakom ponajviše se koristi za izradu čašica za jogurt i sirupe, otporna je na toplinu, dobro izolira vlagu, masnoće i kemikalije te je jako prikladna za recikliranje.

PS (polistiren)

Ova se oznaka često nalazi na pakiranjima za hranu, pića, na kartonima za jaja i priboru za jelo, ali se ne preporučuje za dugotrajno korištenje jer ispušta kancerogene supstance.

PC ili OTHER (ostali višeslojni (laminirani) materijali)

Ovo je oznaka za nepoznatu vrstu plastike za koju ne postoji standardizacija za ponovnu upotrebu pa je treba izbjegavati jer postoji opasnost od curenja kemikalija u piće ili hranu.

Otpad koji se odlaže u spremnike plastike

U žute vreće i žute spremnike treba odvajati:

  • polietilenske vrećice, filmove, mjehurastu ambalažu
  • plastične boce od pića
  • ambalažu od drugih prehrambenih proizvoda kao što su ocat, jestivo ulje, jogurt, mlijeko, meso, sladoled i sl.
  • ambalažu od kozmetičkih proizvoda kao što su šamponi, kreme, lijekovi (osim citostatika)
  • ambalažu od sredstava za čišćenje u kućanstvu, boce od destilirane vode
  • ostale predmete od plastike kao što su čepovi, plastični pribor za jelo, plastične čaše, vrećice, plastični tanjuri i sl.
  • ambalažu od stiropora
  • tetrapak
  • konzerve od hrane i limeke od pića
  • tvrdu plastiku kao što su plastične kante, bačve, cijevi, gajbe od pića.

Recikliranje, ispravno odvajanje otpada i doniranje značajni su koraci prema zero waste konceptu života koji je jedino rješenje da sačuvate planetu Zemlju za buduće generacije.