22.05.2025.

Ožiljci od akni ─ kako ih se riješiti?

Iako ste se riješili akni, moguće je da su vam na mjestu akni ostali ožiljci. Ovo je sve što morate znati.

Ožiljci od akni

Akne su čest problem kože koji, osim privremenih nepravilnosti, može rezultirati stvaranjem ožiljaka te ostaviti trajan trag na koži i samopouzdanju. U ovom tekstu istražujemo zašto i kako nastaju ožiljci od akni, kako izgledaju te koje vrste postoje, s posebnim naglaskom na učinkovite metode liječenja.

Zašto nastaju ožiljci od akni?

Ožiljci od akni nastaju kao posljedica cijeljenja upalnih procesa u koži povezanih s aknama. Pore (otvori lojnih žlijezda) začepe se masnoćom, odumrlim i oljuštenim stanicama kože i bakterijama, što izaziva upalu. Kako se upala smiruje, aktiviraju se drugi mehanizmi u tijelu koji pokušavaju popraviti oštećeno tkivo proizvodnjom kolagena. Previše ili premalo kolagena može rezultirati stvaranjem ožiljaka. 

Premalo kolagena dovodi do atrofičnih ožiljaka (udubljenja na koži), dok prekomjerna proizvodnja ožiljaka može izazvati hipertrofične ili keloidne ožiljke (izbočine na koži).

Česta posljedica akni su i postupalne hiperpigmentacije (mrlje od akni), koje nastaju zbog prekomjerne proizvodnje melanina (pigment odgovoran za boju kože) na mjestu upale. Melanin štiti kožu od dodatnih oštećenja, ali to često rezultira tamnim mrljama koje na koži ostaju dugo nakon što se akne povuku.

Čimbenici koji mogu utjecati na stvaranje ožiljaka

  • Dubina i težina akniteški oblici upalnih akni povećavaju rizik nastanka ožiljaka jer uzrokuju dublju upalu.
  • Neadekvatno liječenje akni – odgoda liječenja akni povećava rizik nastanka ožiljaka.
  • Nepravilno istiskivanje ili grebanje aknimanipulacija aknama izaziva dodatnu upalu i oštećenje kože, što rezultira ožiljcima.
  • Genetsku predispozicijuneki su ljudi skloniji stvaranju ožiljaka zbog nasljedne predispozicije, a postupalne hiperpigmentacije od akni (mrlje ili fleke od akni) su češće u osoba s tamnijim tipovima kože.

Kako izgledaju ožiljci od akni?

Ožiljci od akni razlikuju se po obliku, veličini i dubini. 

Atrofični ožiljci

Atrofični ožiljci (jamičasti ožiljci od akni) su udubljenja na koži koja nastaju zbog gubitka tkiva i mogu biti:

  • ice-pick ožiljci, ožiljci u obliku uboda leda – uski i duboki ožiljci u obliku rupa
  • boxcar ožiljci, kutijasti ožiljci – široki, plitki do srednje duboki ožiljci s oštrim rubovima, često pravokutnog ili ovalnog oblika
  • rolling ožiljci, valoviti ožiljci – nepravilne, plitke udubine koje koži daju valovitu ili neravnu teksturu.

Ožiljci od akni izbilza

Hipertrofični ožiljci

Hipertrofični ožiljci su izbočine na koži koje nastaju zbog viška kolagena:

  • crvenkaste su, ružičaste ili boje kože
  • često su tvrdi i mogu svrbiti
  • ograničeni su na područje ozljede (za razliku od keloidalnih ožiljaka koji se šire izvan granica ozljede)
  • hipertrofični ožiljci od akni najčešće su lokalizirani na koži leđa, ramena ili dekoltea.

Kaleoidni ožijci

Keloidni ožiljci su ekstremna verzija hipertrofičnih ožiljaka. Keloidni ožiljci su tvrdi, obično crvenkasti ili tamniji od okolne kože, šire izvan granica početnog oštećenja, a najčešće su lokalizirani na koži dekoltea, ramena i leđa. 

Ožiljci od akni na licu su najčešće atrofični, dok su ožiljci od akni na leđima i dekolteu često hipertrofični i keloidni.

Spomenut ćemo ovdje i postupalne hiperpigmentacije (mrlje od akni) jer su česta komplikacija nakon akni.

Razlika između postupalnih hiperpigmentacija i ožiljaka od akni:

  • postupalne hiperpigmentacije obično izblijede s vremenom, dok su ožiljci bez liječenja trajne promjene
  • postupalne hiperpigmentacije su promjene boje kože, tamne, ravne mrlje na mjestima gdje su bile akne. Ožiljci su promjene teksture kože (udubljenja ili uzdignuća kože) 

Može li se pojava ožiljaka od akni spriječiti?

Pravovremenim djelovanjem moguće je značajno smanjiti rizik od ožiljaka nakon akni. 

Liječenje akni potrebno je započeti što ranije. Pravovremeno započinjanje terapije smanjuje trajanje upalnog procesa i sprječava duboko oštećenje tkiva.

Izbjegavati istiskivanja akni. Mehaničko manipuliranje aknama povećava upalu i rizik od nastanka trajnih ožiljaka.

Pravilna zaštita od sunca. Ožiljci od akni često su osjetljivi na UV zračenje, što može pogoršati njihovu vidljivost. Redovito korištenje krema sa SPF zaštitom mora biti dio terapije za akne. 

Kako tretirati ožiljke od akni i riješiti ih se

Za liječenje ožiljaka od akni postoje različite metode, a izbor ovisi o vrsti, dubini i težini ožiljaka. Potrebno je procijeniti je li potrebno potaknuti stvaranje kolagena i nadomjestiti manjak volumena (atrofični ožiljci) ili pak riješiti višak tkiva (hipertrofični i keloidni ožiljci).  

Topikalni tretmani

  • Kreme, serumi i gelovi koji sadrže aktivne sastojke poput retinoida, salicilne kiseline ili vitamina C mogu pomoći u obnovi kože i smanjenju plitkih ožiljaka. 
  • Korištenje krema, seruma i gelova je jednostavno i svima pristupačno.
  • Topikalni tretmani manje su učinkoviti za duboke ožiljke.

Kemijski pilinzi

  • Kemijski pilinzi koriste kiseline kako bi uklonili gornje slojeve kože i potaknuli regeneraciju te smanjili diskoloracije kože.
  • Pilinzi za terapiju ožiljaka od akne koriste površinske pilinge, primjerice, alfa hidroksilne kiselina (AHA) poput glikolne i mliječne kiseline te duboke pilinge poput trikloroctene kiseline.
  • Kemijski pilinzi obično zahtijevaju više tretmana i pažljivu njegu nakon postupka.

Mikrodermoabrazija i dermoabrazija

  • Ove tehnike koriste uređaje za fizičko uklanjanje površinskih slojeva kože, čime se izravnavaju nepravilnosti.
  • Metoda je učinkovita za plitke i umjerene ožiljke.
  • Ne preporučuje se za osjetljivu ili upaljenu kožu.

Microneedling (dermarolling, skin pen) 

  • Microneedling uključuje uporabu sitnih iglica koje stimuliraju prirodni proces proizvodnje kolagena i regeneraciju kože.
  • Metoda je korisna za atrofične ožiljke, a rezultati se obično vide nakon nekoliko tretmana. 

Mezoterapija 

  • Mezoterapija uključuje mikroinjekcije aktivnih sastojaka direktno u srednji sloj kože (mezoderm), čime se podstiče regeneracija kože i smanjenje vidljivosti ožiljaka.
  • Aktivni sastojci mogu biti hijaluronska kiselina, vitamini poput vitamina C. 

Laserski tretmani

  • Laserska terapija može ukloniti oštećeno tkivo i potaknuti rast novog tkiva.
  • Preciznost laserskih zraka omogućuje liječniku tretiranje kože onoliko duboko koliko je potrebno te su laserski tretmani učinkoviti i za teže oblike ožiljaka od akni.
  • Nedostatak laserskih terapija je viša cijena i dulji period oporavka.

Fileri za kožu

  • Privremeni dermalni fileri mogu popuniti atrofične ožiljke.
  • Prednost ove metode je brzi rezultat s minimalnim oporavkom.
  • Ograničenje su privremeni rezultat i potreba za ponavljanjem tretmana. 

Intralezionalna primjena kortikosteroida 

  • Intralezionalna primjena kortikosteroida je jedna od najčešćih i najučinkovitijih terapijskih metoda za liječenje keloida.
  • Kortikosteroid, najčešće triamcinolon acetonid, injektira se izravno u tkivo keloida tankom iglom, što dovodi do izravnavanja ožiljka. 

Kirurški zahvati

  • Za duboke i tvrdokorne ožiljke može se preporučiti kirurško uklanjanje ili tehnike poput subcizije (razdvajanja vezivnog tkiva).
  • Učinkovito je za najteže oblike ožiljaka.
  • Rizik od novog stvaranja ožiljaka. 

Na internetu se mogu naći informacije o brojnim prirodnim lijekovima za ožiljke od akni, poput primjene kantarionovog ulja kod ožiljaka od akni. Važno je znati da nestručno liječenje ožiljaka od akni može rezultirati pojačanjem ožiljaka, odnosno dodatnom pojavom postupalnih hiper i hipopigmentacija.

 

Ožiljci od akni mogu biti izazov, ali s pravovremenim i ciljanim pristupom moguće ih je značajno smanjiti ili čak potpuno ukloniti. Liječenje mora biti individualno, ovisi o vrsti, dubini i težini ožiljaka, a izbor najdjelotvornije metode liječenja najbolje je prepustiti stručnjaku.

Nives Pustišek

Članak napisala:

doc. dr. sc. Nives Pustišek, dr. med.

je specijalist dermatolog i venerolog te subspecijalist dječje dermatologije, zaposlena u Klinici za dječje bolesti Zagreb. 2016. prim. Pustišek je obranila doktorsku disertaciju, za koju je i dobila Dekanovu nagradu na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Autor je i koautor brojnih stručnih/znanstvenih radova i publikacija iz područja dermatologije i venerologije te dječje dermatologije kao i priopćenja na kongresima u Hrvatskoj i inozemstvu. Aktivno sudjeluje u radu Hrvatskog dermatološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora. Član je Europske akademije za dermatologiju i venerologiju i Europskog društva za pedijatrijsku dermatologiju. Osim redovnog rada u Ambulanti za dječju dermatologiju i venerologiju, prim. Pustišek aktivna je u javno-edukativnom radu. Sudjelovala je u provođenju edukativnog programa „Edukacija vršnjaka o HIV/AIDS-a za mlade“. Provodi strukturirani edukacijski program za oboljelu djecu i roditelje pod nazivom "Škola o atopiji". Od 2017.g. sudjeluje u projektu Grada Zagreba i Klinike za dječje bolesti Zagreb ”Baš me to zanima”, edukacija djevojčica šestih razreda Grada Zagreba o reproduktivnom zdravlju i njezi kože.

Ostali članci