Mjesečarenje je pojava nesvjesnih aktivnosti prilikom spavanja (hodanje, pričanje…) kojih se dijete nakon buđenja ne može sjetiti.
Mjesečarenje može biti i opasno ako dijete dok spava izađe izvan kuće, naginje se kroz prozor ili se prilikom nesvjesne aktivnosti ozlijedi.
Smatra se da je mjesečarenje prisutno u 15 % populacije. U nastavku doznajte zašto neka djeca mjesečare, a druga ne, što učiniti kada dijete mjesečari i može li se mjesečarenje liječiti.
Što je mjesečarenje (hodanje u snu)?
Mjesečarenje spada u skupinu poremećaja sna, a događa se u dubokom snu. Dijete je u dubokom snu, a izvršava radnje kao da je budno.
Može se javiti već od treće godine života do školske dobi. Većina mjesečarenja spontano prestaje u dobi adolescencije, ali se ponekad može zadržati i u odrasloj dobi.
Većina djece sklone mjesečarenju nema nikakvih drugih poteškoća i potpuno je zdrava, a većine mjesečarenje spontano prestaje pa ne treba nikakva obrada niti liječenje.
Dijete nije svjesno da je mjesečarilo tj. hodalo u snu ili činilo bilo kakve jednostavne radnje, kao što je sjedenje na krevetu, oblačenje, odlazak na WC. Također, mjesečari mogu pričati u snu, no uglavnom to bude nepovezano i nerazgovjetno.
Zašto dolazi do mjesečarenja?
Smatra se da je mjesečarenje nasljedno, tj. da je jedan od roditelja također mjesečario.
Mjesečarenje može biti potaknuto određenim stresom tijekom dana, a dodatni čimbenici za mjesečarenje mogu biti anksioznost, kasni odlazak na spavanje, dijete koje je preumorno, općenito poteškoće spavanja, moguće bolesno stanje ili uzimanje nekih lijekova.
Mjesečarenje se obično javlja par sati nakon usnivanja i ne može se predvidjeti. Naime, dijete koje je sklono mjesečarenju ne mjesečari svaki dan.
Kako prepoznati da osoba mjesečari?
Dijete koje mjesečari, hoda u snu, a spava i ne odaziva se na poziv može imati otvorene oči, a da ne prepoznaje ukućane i kreće se usporenije. Ako nešto govori, to je nepovezano i nerazumljivo. Mjesečarenje obično traje od 5 do 20 minuta.
Što ne raditi kada primjetite da dijete mjesečari?
Nemojte paničariti
Kao prvo, nemojte se uplašiti ili paničariti ako je vaše dijete krenulo mjesečariti, jer možete samo pogoršati situaciju.
Nemojte buditi dijete
Dijete koje mjesečari nipošto se ne smije buditi, jer bi ga to moglo prestrašiti ili izazvati agresivnost.
Nemojte razgovarati s djetetom koje mjesečari
S djetetom koje mjesečari ne možete uspostaviti nikakav verbalni kontakt jer je ono u dubokom snu i neće vas razumjeti, a možda će ga vaš glas naprasno probuditi, što nije poželjno.
Nemojte dijete grubo odnijeti u krevet
Grubim postupanjem možete ga naprasno prenuti iz sna, što može biti stresno, te se može dogoditi da se prestraši. Ponekad djeca postanu agresivna i teško ih je ponovo umiriti.
Nemojte koriti ili osuđivati dijete
Dijete nije svjesno da je mjesečarilo pa bi prijekori i kuđenje kod neke djece mogli izazvati sram i anksioznost.
Što raditi kada primjetite dijete da mjesečari?
Usmjerite dijete nježno prema krevetu
Kada dijete krene mjesečariti potrebno ga je nježno odvesti u krevet, lagano ušuškati i nastojati da se ne probudi ili da se ne prestraši.
Pripremite svoj dom za sljedeću epizodu mjesečarenja
Opremanje prostora u kući/stanu gdje je dijete sklono mjesečarenju se sastoji od niza preinaka prostora zbog potencijalne opasnosti da se dijete ne povrijedi.
Dijete koje mjesečari ne smije spavati u krevetu na kat
Krevet na kat, unatoč ogradi, može biti opasan za dijete koje mjesečari, jer dijete tijekom mjesečarenja može pasti i ozlijediti se. Dakle, dijete koje mjesečari ne smije spavati u krevetu na kat.
Zaključavajte ulazna vrata
Dijete koje mjesečari može nesvjesno otvoriti ulazna vrata kuće ili stana te izaći na ulicu i odlutati. Ako izađe iz stana koji je na katu može se ozlijediti već na stepenicama. Ako ipak izađe iz kuće, može doći do prometnice po kojoj voze automobili. A može odlutati i izgubiti se.
Zatvorite prozore
Dobro zatvorite prozore i onemogućite djetetu da ih otvori. U mjesečarenju se može dogoditi da dijete krene kroz otvoren ili loše zatvoren prozor te može pasti i ozlijediti se, ovisno o katu na kojem je stan, tj. kuća.
Zaštita stepenica
Ako dijete spava u sobi na kat, obavezno zaštitite stepenice zaštitnom ogradom koju dijete ne može prijeći, jer u snu dijete nije svjesno da je stiglo do stepenica pa može pasti i ozlijediti se.
Pregledajte predmete oko kreveta i u prostoriji
Maknite sve predmete oko kreveta na koje bi se dijete moglo spotaknuti, pasti ili se povrijediti (igračke, skejtborde). Maknite ili zaštitite šiljaste predmete oko kreveta.
Postavite senzor ili kameru
Ako je moguće, u sobu postavite senzor ili kameru koja će vas obavijestiti da je dijete krenulo mjesečariti.
Ostale preventivne mjere
Kada imate dijete koje mjesečari, važne su aktivnosti koje prethode stavljanju djeteta na spavanje. To bi trebala biti smirujuća rutina, stavljanje djeteta na spavanje uvijek u isto vrijeme.
Dijete ne bi trebalo biti gladno niti žedno, a prije spavanja bi trebalo obavezno ići na WC kako ga to ne bi smetalo tijekom spavanja.
Ispričajte djetetu priču za laku noć, nježno ga ušuškajte, ostavite upaljeno svjetlo ili tihu umirujuću glazbu ako dijete to želi.
Može li se mjesečarenje liječiti?
Mjesečarenje ne treba liječiti jer kod većine pacijenata do adolescentne dobi spontano prođe. Kada se javlja u odrasloj dobi ili pacijent ima još neke osnovne bolesti i koristi neke lijekove, potrebno se javiti liječniku zbog obrade i terapije.
Mjesečarenje je poremećaj spavanja u kojem dijete hoda ili govori u snu, a da toga nije svjesno. Mjesečarenje je najčešće nasljedno, no mogući su još neki uzroci. S obzirom na to da spontano prolazi, mjesečarenje se ne liječi, ali je potrebno zaštititi dijete od mogućih povreda.