10.01.2025.

Kako očistiti vosak iz ušiju bebe?

Ušni vosak nije neprijatelj, već služi kako bi obranio bebine uši od bakterija i prljavštine. Ovo je sve što morate znati o čišćenju uha kod beba!

Cerumen ili ušna mast (vosak, smola) prirodno se stvara u ušima kod odraslih, ali i kod djece. S obzirom na to da on ima svoju funkciju koja podrazumijeva podmazivanje ušnog kanalića i zaštitu od infekcije, nije bolesno stanje. Ipak, uši beba i djece treba redovito čistiti, a u daljnjem će se tekstu pojasniti zašto i kako.

Što je cerumen, ušna mast (vosak)?

Uho je važan organ koji prvenstveno služi za dobar sluh. Dijelovi uha su vanjsko uho sa uškom i zvukovodom, bubnjić koji se nalazi na kraju zvukovoda i povezuje vanjsko sa srednjim uhom koje je ispunjeno zrakom i u njemu se nalaze slušne koščice te unutarnje uho. U unutrašnjem uhu nalazi se pužnica i centar za ravnotežu. Srednje uho povezano je s nosom, Eustahijevom cijevi, stoga je pravilna njega i higijena vanjskog uha neobično važna da bi sve ostale strukture bile zdrave, a prohodnost nosa važna je i zbog veze sa srednjim uhom. 

Cerumen ili ušna mast (vosak) stvara se u ušnom kanaliću — zvukovodu. Luče ga žlijezde koje se nalaze u zvukovodu, a može biti gušći ili rjeđi, boje od žute ili narančaste prema smeđoj. Kod nekih osoba i djece može se stvarati u većim količinama. Služi za podmazivanje ušnog kanalića i za zaštitu od infekcije. Ako se obavlja svakodnevna, pravilna higijena, zvukovod će nesmetano provoditi zvukove  do bubnjića, a zatim i dalje te nam omogućiti da dobro čujemo. 

Cerumen u uhu

Važno je reći da pojava cerumena ne znači bolest. Ipak, ako se nakupi mnogo gustog cerumena može doći do začepljenja zvukovoda te dijete može slabije čuti ili pak imati osjećaj boli i pritiska, ponekad i šumova, odnosno zujanja u jednom ili oba uha.

Uloga ušnog voska kod beba

Cerumen služi za podmazivanje ušnih kanalića zvukovoda i zaštitu od infekcije.  Ako se razvije infekcija, dijete ima jake bolove u jednom ili oba uha, ponekad je prisutna i temperatura. Kada se radi o oštećenju zvukovoda nepravilnim postupkom čišćenja ili neredovitim čišćenjem, govorimo o upali vanjskog uha. Upala srednjeg uha rezultat virusa i bakterija koji su prisutni u respiratornom sustavu, npr. u nosu. Osim toga, ako se obavlja svakodnevan pravilna higijena uha, omogućavamo pravilno, nesmetano provođenje zvukova  do bubnjića i dobar sluh.

Može li se bebi za čišćenje koristiti štapići za uši?

Kod malih beba i djece treba izbjegavati štapiće za uši za čišćenje uha. Razlog je to što su zvukovodi uski i kratki, te može doći do oštećenja nježnih struktura zvukovoda, krvarenja i do infekcije. 

Najčešće se događa da, umjesto da počistimo i izvadimo cerumen, se on slaže sloj na sloj i dolazi do opstrukcije  (začepljenja) zvukovoda.  Također, ako se štapić gurne preduboko može oštetiti i bubnjić. Ponekad se možemo poslužiti specijalnim štapićima koji imaju zadebljanje koje sprečava da štapić uđe preduboko. Ipak, savjet je da se štapići što rjeđe primijenjuju.

Kako očistiti uši bebi za pravilnu higijenu uha?

Higijenu uha obavite za vrijeme kupanja

Najbolje da se uši čiste jednom dnevno nakon kupanja, ako se beba kupa svaki dan ili nekoliko puta tjedno. 

Bebe se kupaju u kadi. Temperatura vode mora biti temperature 35 do 37 stupnjeva C, što se može ispitati termometrom, ali i zapešćem ruke. Beba se može kupati samo u vodi, ali i u vodi kojoj dodate par kapi ulja za kupanje ili šampona namijenjenih isključivo dječjoj koži.

Kupanje bebe

Pri kupanju je važno da bebi voda ne uđe u uši, te se glavica bebe treba uvijek držati uzdignuto iznad razine vode u kadici u kojoj se dijete kupa. Također, ako polijevamo bebinu glavu i kosu, treba zaštiti uši koliko možemo kako voda ne bi ušla u unutrašnjost uha.

Kada se beba izvadi iz kade, uši treba nježno i pažljivo obrisati i osušiti. Bebama to nije uvijek ugodno.

Nakon kupanja, koža bebe se može namazati kremom ili losionom. Posebnu pažnju, osim ušima, treba posvetiti čišćenju oka, čišćenju pregiba i pelenske regije. Kozmetika mora biti namijenjena isključivo dječjoj koži, bez konzervansa i parfema.

Da bi bilo što ugodnije, s bebom se može pričati, pjevati joj pjesmice i biti što nježniji prilikom brisanja i čišćenja ušiju. Za brisanje nakon kupanja upotrijebite suhu blazinicu, vatu ili gazu. Ponekad se uho može sušiti fenom, ali treba biti oprezan da fen ne stavljate preblizu niti da bude prevruć. Brisati se može samo uška izvana i  ništa se ne smije gurati duboko u uho. Naročito obratite pažnju na područje iza uha.

Uzmite gazu i natopite je toplom vodom

Ako se beba ne kupa svaki dan, a treba joj očistiti uho, učinite to gazom, blazinicom ili vatom koja se namoči u toplu vodu i nježno se prebrišu uške bebe, te lagano otvor zvukovoda. Ne trebate koristiti spaun niti šampon. Ako se vidi nešto naslaga cerumena izvan zvukovoda, onda ga se može lako odstraniti.

Očistite vanjski dio bebinog uha

Dakle, jako je važno ušku prvo očistiti izvana. Uška ima puno nabora koji se svaki nježno moraju očistiti i osušiti. Pažnju treba obratiti i na područje iza uha jer se i tu skuplja nečistoća. 

Čišćenje vanjskog dijela bebinog uha gazom

Nakon čišćenja uške pokušajte pažljivo očistiti ulaz u zvukovod

Odstraniti cerumen koji se nalazi na početku ulaska u zvukovod, ostali dio zvukovoda ne dirajte, ne gurajte štapiće u zvukovod, jer možete povrijediti kožu zvukovoda i izazvati infekciju ili krvarenje. Prilikom čišćenja štapićem treba paziti da se ne ošteti bubnjić koji kod beba nije duboko u zvukovodu.

Namažite bebine uši i kožu nježnom kremom 

Uške se mogu namazati dječjom kremom koju inače koristite za lice, ali namažite je u vrlo tankom sloju, da se ne nakuplja u naborima. 

Kreme ili losioni za mazanje bebe koje kupujete za svoju bebu trebaju biti namijenjene nježnoj dječjoj koži. Ponovno obratite pažnju na kožu iza uha. Odmaknite  malo uške, počistite blazinicom, vatom ili gazom natopljenom toplom vodom, osušite i namažite područje iza uha.

Čime odstraniti višak cerumena kod djece?

Za odstranjivanje cerumena koji je začepio zvukovod kod veće djece mogu poslužiti neki preparati, npr. kapi na bazi parafina. Ti preparati služe za rastapanje cerumena i mogu se kupiti u ljekarni. Dobro je da se prije konzultirate sa svojim pedijatrom.

Za rastapanje cerumena može poslužiti i Hydrogen peroxid od 3%, no naravno, po preporuci pedijatra. Peroksid je praktičan jer se pjeni pa roditelji vide da se cerumen otapa.

Ako upotrebljavate neke preparate za odstranjivanje cerumena, to činite isključivo ako postoji neka medicinska indikacija. Npr. dijete osjeća pritisak, bol ili ne čuje na uho u kojem je cerumen. Roditelji bi prije primjene svakako trebali doći na pregled i pridržavati se uputa pedijatra. 

Ako otapanje baš nikako ne ide, a dijete ima bolove i ne čuje, ispiranju uha se može pristupiti u pedijatrijskoj ili otorinolaringološkoj ordinaciji.

Kako spriječiti ulazak vode u uho ?

Cerumen nije jedini problem s kojim se susrećemo u njezi beba i djece. Često se desi da voda uđe u dječje uho. Kod zdravog uha voda koja uđe u zvukovod spontano iz njega i izađe, no ponekad ostane u zvukovodu i napravi problem. Tada se može javiti:

  • bol
  • nelagoda
  • šuškanje
  • šumovi
  • zujanje u uhu
  • ponekad i upala.

U prvom redu, pri kupanju u kadi, treba jako paziti da bebi voda ne uđe u uho. Mala djeca kad se kupaju u kadi, bazenu ili moru, često pljuskaju, špricaju naokolo ili se povremeno zagnjure, pa voda lako uđe u uho.

Male bebe treba oprezno kupati s glavom iznad površine vode da voda ne uđe u uho. Ako uđe treba pomno obrisati uške i nježno osušiti vatom, gazom ili blazinicom. Nakon kupanja, veća djeca koja surađuju, mogu skakati na jednoj nozi s nagnutom glavom na stranu na koju nogu skakuću da bi im voda lakše izašla iz uha. 

Ako su djeca na moru ili se kupaju u bazenu, voda može ući u uši, te ako ne izađe može izazvati bol i upalu. Kako se to ne bi dogodilo, mogu se preventivno primjenjivati kapi za uho koje sprečavaju zadržavanje vode u uhu. Tim kapima se kapaju uši prije kupanja. Kapi će obložiti zvukovod, a voda koja uđe odmah će izaći. Važno je savjetovati se o primjeni kapi sa svojim pedijatrom. Iste se kapi se mogu dati preventivno ako su djeca češće izložena vodi, npr. ako treniraju plivanje.

Cerumen se prirodno stvara i štiti zvukovod od infekcija, oblaže zvukovod i omogućuje lakši prolaz zvuka do bubnjića, a tada bolje čujemo. Nakupljanje viška cerumena ipak može predstavljati problem:

  • dijete slabije čuje
  • dijete može osjetiti pritisak u uhu
  • nelagodu i bol, a 
  • može se razviti i upala. 

Da bi se to izbjeglo potrebno je redovito čistiti uši. Štapići za čišćenje uha ne preporučuju se za male bebe, nego se za tu svrhu koriste gaze, blazinice i vata namočene u toploj vodi. Održavanjem redovite, pravilne higijene ušiju, prevenira se infekcija i bolesti uha, a i osigurava se nesmetani prolaz zvukova prema bubnjiću, tj. zdravi sluh vaše bebe i djeteta.

Giovana Armano

Članak napisala:

prim. mr. sc. Giovana Armano, dr. med., specijalist pedijatar

Medicinski fakultet upisala je 1975., a diplomirala 1980. Specijalistički ispit iz pedijatrije položila 1988., a magisterij obranila 1983. godine. Od 2000. radi u Domu zdravlja Susedgrad, sada DZ Zagreb Zapad, u Specijalističkoj pedijatrijskoj ordinaciji dr. Armano. Dobila je Povelju HLZ za rad u Hrvatskom društvu za socijalnu i preventivnu pedijatriju 2006. Godine. Član je upravnog odbora udruge Centar dječjeg zdravlja. Izdala je knjigu za roditelje „Pedijatar u kući“ 2006. godine te se uključila u Kliničko istraživanje uvođenja formule za dojenčad na bazi kozjeg mlijeka. Sudjeluje i organizator je brojnih znanstvenih stručnih skupova.

Ostali članci